Cinsel Sağlık,  Kadın Hastalıkları

Vajinusmus

Vajina girişini çevreleyen kas grupları refleks halinde çalışırlar ve istem dışı kasılırlar. Vajinusmus da tam olarak bu kasların istem dışı kasılması ile kadının cinsel ilişkiye girememesine neden olan bır durumdur her 10 kadından birinde görülebilen bir hastalıktır. Bu süreçteki cinsel ilişki sorunu ve kasılma tamamen kadının kontrolü dışındadır. 

Tam olarak nedenleri bilinmese de altında yatan psikolojik etkenlere dayalı bu hastalığın kısa sürede tedavisi mümkündür. Kişiye göre değişkenlik gösteren tedavi yöntemlerinin en çok bilenenleri;

  1. Bilişsel Tedaviler
  2. Davranışsal Tedaviler
  3. Cerrahi Yöntemler
  4. Hipnoterapi
  5. Emdr Tedavisi
  6. Akupunktur Tedavisi
  7. Alternatif ve Tamamlayıcı Tedaviler
  8. Evlilik Terapileri
  9. İlaç Tedavileri

Vajinusmus uzun vadede sosyal yaşamınızı, evliliğiniz ya da partnerinizle olan ilişkinizi olumsuz yönde etkileyebileceği gibi daha önemlisi kendi psikolojik sağlığınızı tehlikeye itmenize neden olur. Bu gibi bir halde mutlaka bir kadın doğum uzmanına akabinde uygun hallerde psikolojik desteğe başvurmanız önerilir. Unutmayalım: Cinsellik su içmek, yemek yemek kadar doğal bir ihtiyaçtır ve siz kadınlarımızın sağlığı toplumumuzun sağlığı demektir. Biz; sizler için buradayız lütfen sizler de ihtiyaç halinde hiç çekinmeden desteğimize başvurun.